Aminokyseliny

Fitness a posilování
Ostatní sporty a rekreační aktivity
Poradí vám Markéta Fussová
606 682 916
objednavky@fitzona.cz

Aminokyseliny jsou důležité pro tvorbu bílkovin s čímž souvisí růst svalů. V těle jsou využívány jako katalyzátory biochemických reakcí, výchozí látky pro tvorbu jiných aminokyselin, hormonů, přenašečů apod., jako zdroj energie. Dodání aminokyselin je důležité hlavně u silových sportů (kulturistika, box, fitness ...) nebo tehdy, když chceme zvětšit objem svalů.

Při dodání aminokyselin před sportovní aktivitou (např. BCAA), využije organismus tyto aminokyseliny jako zdroj energie a nespotřebuje ty, které máme ve svalech. Pokud dodáme tělu aminokyseliny po zátěži, zabezpečíme tak dostatek "stavebního materiálu" pro obnovu i růst svalové hmoty a celkové nastartování regenerace.

Dělení aminokyselin

Esenciální aminokyseliny jsou pro organismus nezbytné. Tělo si je nedokáže samo vytvořit a je závislé na jejich příjmu z potravy či doplňků stravy. Jedná se o valin, leucin, izoleucin, fenylalanin, tryptofan, lyzin, methionin threonin, arginin, histidin.

  • Arginin je jedna z nejdůležitějších aminokyselin pro sportovce. Je důležitý pro svalový růst a chrání svaly před rozpadem.
  • Tryptofan je výchozí látkou pro přenašeč serotonin, který navozuje příjemné pocity a uklidňuje. Používá se k léčbě nespavosti, stresu, úzkosti a deprese.
  • Threonin působí proti ukládání tuku v játrech.
  • BCAA jsou tzv. rozvětvené aminokyseliny (valin, leucin, isoleucin), které se podílejí hlavně na ochraně svalové hmoty před rozpadem.

Semiesenciální aminokyseliny si tělo v období růstu nedokáže samo vyrobit v dostatečném množství.

Neesenciální aminokyseliny organismus potřebuje a dokáže si je sám vytvářet. Pro tělo jsou důležité zejména glutamin, cystein a glycin. Tyto tři aminokyseliny spolu tvoří tripepticd glutathion, který je jedním z nejúčinnějších antioxidantů v těle. Chrání před účinky jedů, tabáku a alkoholu.