Domů > Zdraví > Doplňky stravy podle působení > Na kosti a klouby

Na kosti a klouby

Přírodní doplněk stravy fin Flexigel je roztok, jehož hlavní složkou je hydrolyzovaný kolagen obohacený o vitamíny B a hořčík.…
950 Kč
Doplněk stravy Flexistrong obsahuje přírodní extrakt z novozélandských slávek zelenoústých. Látky obsažené v tomto výtažku mají…
1050 Kč
Kapsle s výtažkem z hlívy ústřičné fin Remasacaps pozitivně ovlivňují imunitu organismu, metabolismus tuků a cukrů, hladinu…
695 Kč
Doplněk stravy pro ženy i muže ve zralém věku. Má pozitivní vliv na pokožku, pojivové tkáně, pohybový aparát. Obsahuje rybí…
1120 Kč

Doplňky stravy na klouby jsou vhodné pro ty, kdo mají nebo začínají pociťovat problémy s klouby. Kloubní výživa může pomoci jako prevence i při akutních problémech. Napomáhá regeneraci kloubního vaziva, pouzder i chrupavky.

Základem v boji proti problémům s klouby je pohyb. Doporučuje se plavání, chůze či jízda na kole. Dalším krokem pro zdravé klouby je vyvážená, plnohodnotná strava a omezení kouření a alkoholu.

Doplňky stravy na kosti působí v kostech a mají tak vliv na jejich růst či pevnost. Vitamíny na kosti jsou vhodné pro děti, seniory, sportovce a osoby ohrožené osteoporózou. Mezi důležité látky, které mají pozitivní vliv na kosti, patří vápník, hořčík, zinek, vitamín D, kolagen a další.

Pokud patříte mezi nadšené sportovce či kvůli práci klouby více zatěžujete, je vhodné zařadit preventivně doplňky stravy na klouby jako např. organický křemík, výtažek z kůry borovic, šípkový prášek, žraločí chrupavka, výtažek ze slávek, výtažek z hroznového vína, MSM. Důležitý je pro klouby chondroitinsulfát, glucosaminsulfát, kolagen. Z minerálů pak: vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo a zinek.

Problémy s klouby se postupem času začnou týkat každého z nás, a to nemusíme mít nadváhu, být starý či mít sedavé zaměstnání a málo pohybu. Tato problematika se týká i sportovců a osob se zdravým životním stylem. Proto je důležité začít se o své klouby starat, ještě než potíže nastanou.

Potraviny a složky důležité pro klouby:

Z potravin je vhodná jíst zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, ořechy, ovesné vločky, sušené plody, želatina, tučné ryby, papaya, šípky atd.

Voda zásobuje tkáně a orgány tekutinami a dopravuje tak do nich důležité látky. Proto je nezbytné dodržovat pitný režim 2-3 litry denně. Ideální je neperlivá voda.

Papája obsahuje enzym papain, chymopapain, provitamín A, vitamín C, draslík a hořčík. Enzymy papáji urychlují a aktivují všechny procesy v těle a jsou důležité pro využití živin. Draslík a hořčík jsou důležité pro zdravé klouby.

Šípky jsou přírodním multivitamíne, který má pozitivní vliv na imunitu a záněty. Prášek s šípků je skvělý antioxidant a zabraňuje vzniku volných radikálů, které ničí buňky. Šípky pomáhají účinně bojovat se záněty kloubů, protože brání vstupu bílých krvinek do místa zánětu a tím chrání chrupavku před dalším poškozením.

Výtažek z jader tmavého hroznového vína působí jako antioxidant. Usnadňuje cirkulaci krve v těle, a tím zlepšuje zásobování pojivových tkání a kloubů důležitými látkami. Hroznové víno obsahuje také prospěšný vitamín C a vitamíny B.

Banány obsahují vitamín A a C, fosfor, železo, draslík, hořčík, mangan a vlákninu. Dále všech osm aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin. Tělo si je však nedokáže vyrobit samo a je odkázáno na jejich příjem z potravy.

Draslík je důležitý pro správnou činnost svalů a chrání organismus před škodlivinami. Jeho nedostatek se projevuje bolestmi kloubů.

Hořčík zajišťuje souhru nervových a svalových vláken a zamezuje svalovým křečím. Podporuje ukládání vápníku v kostech.

Extrakt z kůry borovic má v sobě antioxidační vlastnosti. Kvalitní výtažek je získáván hlavně z francouzských borovic, s jejichž pomocí se léčí např. artritida.

Kyselina hyaluronová je důležitý polysacharid, který tvoří základ chrupavkové struktury. Při spojení s chondroitinsulfátem vznikne pevná, pružná dobře stlačitelná struktura, která dobře klouže. Čím více má člověk této kyseliny, tím lépe se hýbe. Kselina hyaluronová usnadňuje plynulý pohyb v kloubech, ovlivňuje stabilizaci a strukturu povrchu chrupavky a podílí se na zvýšeném počtu buněk v chrupavce. Používá se k léčbě artrózou postižených kloubů. Nejúčinnější je podání této kyseliny injekčně přímo do kloubu. Podání ústy není doporučováno, tělo ji není schopno dobře přenést ke kloubům a využít.

Glucosamin je nezbytnou látkou pro kloub. Dodává kloubu látky potřebné k regeneraci a výstavbě kloubní chrupavky, je nezbytnou součástí kloubní tekutiny a chrupavky. Tělo si tuto látku dokáže samo vytvořit, ale při sportování to nestíhá, proto je vhodné doplnit glucosamin doplňkem stravy.

Chondroitin je také pro klouby nezbytný. Je dalším ze stavebních kamenů chrupavky, zajišťuje jejich pružnost. Pozitivně ovlivňuje množství vody v kloubní chrupavce, a tak reguluje její elasticitu.

Obě tyto látky mají také pozitivní vliv na šlachy, vazy a kosti. Pokud tedy budete chtít udělat něco pro své klouby, doplňte jim tyto dvě látky a kolagen. Budou vám vděčné.

MSM - methylsulfonylmethan je tzv. organická síra, která je nezbytná pro tvorbu buněk, pro hormony, enzymy a antioxidanty. Síra ovlivňuje tvorbu keratinu, kolagenu a elastinu, které zodpovídají za pevnost a strukturu pojivové tkáně, chrupavek, nehtů, vlasů a pleti. MSM pomáhá při obtížích s klouby, zmírňuje bolesti i záněty.

Zdroj: Aktin.cz - internetový magazín o fitness, zdraví, sportu a výživě