Domů > Doplňky stravy Finclub > Vitamín A

Vitamín A

Vitamínový přípravek Betacaps obsahuje přírodní beta-karoten, který bývá označován jako provitamín A. Přispívá k udržení…
765 Kč

Vitamín A, rozpustný v tucích, je nejčastěji dáván do spojitostí s naším zrakem. Má pozitivní vliv na oči, hlavně na kvalitu vidění. Dále je důležitý pro správný růst a vývoj organismu.

Vitamín A najdeme v živočišných produktech, hlavně játrech zvířat. V rostlinné stravě nejčastěji přijímáme jeho provitamín, beta-karoten, který si lidský organismus dokáže přeměnit na vitamín A. Pro lepší vstřebatelnost je dobré konzumovat beta-karoten společně s máslem (živočišným tukem) a lecitinem.

Vitamín A a Beta-karoten

Vitamín A je přítomen v živočišných produktech, převážně v játrech zvířat. Člověk však jí více produkty rostlinné, a v těch je obsažen provitamín beta-karoten. Aby ho bylo do těla co nejvíce vstřebáno, je dobré jej konzumovat s máslem a lecitinem. Tak lze dosáhnout jeho 50% vstřebatelnosti.

Vitamín A (retinol)

 • Je nejčastěji spojován s naším zrakem. Má vliv na naši kvalitu vidění.
 • Je vhodný při řešení "noční slepoty" u žen, v případě katarakty a glaukomu. Používá se k doplňující léčbě ekzémů, lupénky, poškození kůže včetně spálenin, ichtiosy. Občas bývá používán při léčbě avitaminózy, zaviněné poruchou vstřebávání a transportu, k němuž dochází v případě onemocnění, jakými jsou např: diabetes, nedostatek proteinů, zvýšená činnost štítné žlázy, jaterní choroby apod. U žen je podáván při těžké menstruaci, stavech PMS, alergické rýmy, infekce močových cest, astmatu, bolestí hlavy, degenerativních chorobách nervové soustavy, stárnutí a mnoho dalšího.
 • Podávání vitamínu A spolu se železem je účinné při léčbě anémie.
 • Nedostatek se projeví bledou kůží, olupováním, uhrovitostí, hnisavými infekcemi, rohovatěním vlasových folikulů, suchými vlasy, lámavými nehty, záněty spojivek, světloplachostí, hemeralopií.
 • Při dlouhodobém užívání nad 30 tisíc I.U. denně po řadu měsíců může dojít k předávkování. Dávky na 10000 I. U. denně by neměly užívat osoby, které užívají léky potencionálně poškozující játra, obsahují retinoidy a warfarin.
 • Průměrná doporučená denní dávka je 800 µg denně.

Beta-karoten

 • Je nejznámější karotenoid. Lidský organismus jej může přeměnit na vitamín A. Tato změna je řízena množstvím vitamínu A v organismu. Pokud ho má tělo dostatek, přeměna beta karotenu je snížena. Proto není možné se beta-karotenem předávkovat, narozdíl od vitamínu A, kde je to při extrémních dávkách po dlouhou dobu možné.
 • Bohatým zdrojem beta-karotenu je: mrkev, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, hrách, brokolice, řeřicha, kapusta.
 • Beta-karoten působí jako antioxidant, což znamená že pomáhá neutralizovat volné radikály. Také nás chrání před škodlivým působením nadměrného slunečního záření.
 • Aby se vstřebalo cca 50% beta-karotenu z ovoce a zeleniny, je vhodné použít souběžně lecitin a máslo jako "nosič".
 • Zdroj: Zdraví a potravní doplňky - RNDr. Petr Fořt, CSc., www.aktin.cz - online magazín o fitness, zdraví a sportovní výživě.