Vitamín D
Minerály a stopové prvky
Přírodní extrakty a výtažky
Hořčík
Vápník
Vitamín A
Vitamíny B
Vitamín C
Vitamín D
Vitamín E
Železo
Koenzym Q10
Antioxidanty
Probiotika a prebiotika
Poradí vám Markéta Fussová | |
![]() |
606 682 916 |
![]() |
objednavky@fitzona.cz |
![]() |
615 Kč |
925 Kč |
990 Kč |
Vitamín D zahrnuje skupinu steroidních látek, takzvaných kalciferolů. Patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Tvoří se přirozeně při působení UV záření, ale protože je u nás intenzita slunečního záření po většinu roku nízká, je vhodné jej doplňovat potravinovými doplňky. Značný nedostatek vitamínu D mají hlavně děti, ženy a staří lidé.
Viamín D slouží ke vstřebávání vápníku a jeho ukládání. Při jeho nedostatku vzniká křivice, osteoporóza, osteomalacie. Jeho užívání je vhodné kombinovat s pohybovou aktivitou, vápníkem a vitamínem E.
Vitamín D
- Je vhodný k prevenci vziku diabetu, potlačení růstu rakovinových buněk ve střevě, prsu a prostatě, pomáhá chránit před vznikem roztroušené sklerózy. Posiluje svaly a bání vzniku slabosti dolních končetin.
- Je nutný pro vývoj kostí a zubů. Působí preventivně proti osteoporóze u starších žen a osob, chronicky používajících antikonvulsiva. Může pomoci při depresích, poruchách imunitního systému a revmatoidní artritidě, atd.
- Projevem nedostatku mohou být deprese, únava, svalové bolesti dolních končetin, zubní kazy, osteoporóza, křivice (u dětí), osteomalacie.
- Při masivnějším předávkování hrozí slabost, únava, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, sucho v ústech, bolest břicha, zvracení, zácpa i průjem, zvonění v uších, bolesti svalů a kloubů, porucha funkce ledvin, žaludeční vředy a ledvinové kameny.
- Interakce: Podávání fenytoinem, fenobargitalem, thiazidovými diuretiky, tagretolu, questranu, kortikosteroidů a všech typů projímadel snižuje hladinu vitamínu D, brání jeho využití ze stravy.
- Pokud chceme vitamín D podávat jako prevenci vzniku osteoporózy, je nutné kombinovat vitamín D s fyzickou zátěží a základním příjmem potravinových zdrojů vápníku.
- Průměrná doporučená denní dávka je 50 μg denně. U starších osob, které nemají dostatek slunečního záření je vhodné 25 μg denně po delší dobu. Souběžně je vhodné podávat i vitamín E. To platí i pro těhotné a kojící ženy.
- Nalezneme jej v rybím oleji, vaječném žloutku, mléce.
Vitamín D2
Je ergokalciferol a je obsažen v rostlinných produktech.
Vitamín D3
Je cholekalciferol a je obsažen v živočišných produktech. Podle nejnovějších výzkumů může napomáhat spalovat tělesný tuk a budovat svalovou hmotu.
V organismu jsou si oba vitamíny rovny. Vstřebávají se téměř absolutně. Tvoří se přirozeně při působení UV záření, ale protože je u nás intenzita slunečního záření po většinu roku nízká, je vhodné jej doplňovat potravinovými doplňky.
Zdroje: Wikipedie, Zdraví a potravní doplňky - RNDr. Petr Fořt, CSc., www.aktin.cz - internetový magazín o fitness, zdraví, sportu a výživě.