Domů > Doplňky stravy Finclub > Hořčík

Hořčík

Tablety Fin Karditabs obsahují hořčík, aktivní kyselinu listovou (vitamín B9), vitamín B6, vitamín B12. Tyto vitamíny a minerály…
505 Kč
Tablety Fin Magnesatabs obsahují minerál hořčík a vitamíny B. Tento produkt přispívá k normální psychické činností, snížení únavy…
465 Kč
Tablety Fin Optisaltabs obsahují minerály draslík a hořčík, které jsou důležité pro funkci srdečně-cévního aparátu, svalovou i…
550 Kč
Doplněk stravy obsahující doporučenou denní dávku hořčíku. Ten je prospěšný pro sportovce, osoby ve stresu, proti únavě a mnoho…
585 Kč

Hořčík (magnesium) má zásadní význam pro svalovou činnost, je důležitý pro činnost srdce, činnost buněčných membrán, regulaci průchodu vápníku do buněk a ovlivňuje růst a množení buněk. Hořčík působí proti křečím, snižuje únavu, je důležitý pro normální činnost svalů a nervové soustavy adt.

Příjem hořčíku je v současné stravě nedostatečný, proto je vhodné jej doplnil potravinovými doplňky. Doplňky stravy s hořčíkem je vhodné užívat při vypjatých stresových situacích a intenzivním sportování. Jeho zvýšená potřeba nastává v období těhotenství, kojení, růstu obecně, při pravidelné náročné fyzické aktivitě a všech každodenních sportovních aktivitách.

Hořčík a doplňky stravy s hořčíkem

Hořčík (magnesium) je prvek nutný pro činnost buněčných membrán, reguluje průchod vápníku do buněk, ovlivňuje růst a množení buněk. Zásadní význam má pro svalovou činnost, protože reguluje stažitelnost svalových vláken spolu s vápníkem. Je také důležitý pro činnost srdce, protože omezuje intenzitu stahu krevních vlásečnic, čímž snižuje krevní tlak.

Příjem hořčíku je v současné stravě nedostatečný. To lze přičíst špatné skladbě stravy. Hořčík se totiž špatně vstřebává ze stravy, která obsahuje příliš mnoho volných mastných kyselin, fytátů, oxalátů, vlákniny a fosfátů.

Nedostatek hořčíku vyvolává minerálovou nerovnováhu a předpokládá se, že má souvislost se stoupajícím výskytem osteoporózy. Ke zvýšení ztráty hořčíku dochází při užívání projímadel, poruchách činnosti střevního traktu, diabetogenní acidóze (při hladovění u diabetiků z důvodu obav z jídla) , užíváním diruetik, konzumaci mnoha alkoholu, onemocnění ledvin, hyperaktivitě štítné žlázy, špatné funkci přištitných tělísek (parathormon) nebo nadledvin (nadměrný stres).

Doplňky stravy s hořčíkem je vhodné užívat při vypjatých stresových situacích a intenzivním sportování. Jeho zvýšená potřeba nastává také v období těhotenství, kojení, růstu obecně, pravidelné náročné fyzické aktivitě a všech každodenních sportovních aktivit.

Hořčíkem se nelze předávkovat, protože jeho přebytek dokáží zdravé ledviny jednoduše vyloučit.

DDD hořčíku je u každého jiná. Průměrný příjem by se měl pohybovat okolo 350 - 500 mg denně.

Proč užívat doplňky stravy s hořčíkem?

Konzumace hořčíku formou přirozené stravy je problematická, protože potraviny, které ho obsahují větší množství se nehodí k časté konzumaci ve velkém množství. Běžné potraviny jsou zase naopak na hořčík chudé.

Potraviny, které zhoršují využití hořčíku: mléčné výrobky, tuky, jemné pečivo, uzeniny, mastné výrobky, cukr, bílá mouka. Potraviny obsahující dobře využitelný hořčík: celozrnný chléb, brambory, ovoce, zelenina, semena, ořechy, čaj, káva a některé minerálky (magnesia).

Vztah hořčíku a vápníku.

Zásadní význam má poměr vápníku k hořčíku. Čím více vápníku a méně hořčíku, tím větší riziko oběhových onemocnění. To je potvrzeno epidemiologickou studií provedenou ve Finsku. Podobná situace nastává, pokud osteoporózou ohrožené ženy konzumují významné množství vápníku (1-1,5g denně) bez souběžného příjmu hořčíku. Správný poměr je cca vápník : hořčík = 2:1 možná dokonce 1:1.

Pokud patříte mezi sportovce nebo osoby s namáhavou prací, můžete jako doplněk stravy užívat i doplňky výživy s hořčíkem pro sportovce.