Domů > Doplňky stravy Finclub > Vitamíny B

Vitamíny B

Tablety Fin Karditabs obsahují hořčík, aktivní kyselinu listovou (vitamín B9), vitamín B6, vitamín B12. Tyto vitamíny a minerály…
505 Kč
Tablety Fin Magnesatabs obsahují minerál hořčík a vitamíny B. Tento produkt přispívá k normální psychické činností, snížení únavy…
465 Kč
Tablety Fin Selenitabs multi obsahují selen obohacený o zinek, mangan, vitamín C, vitamín E a vitamíny B1, B5, kyselinu listovou…
580 Kč
Vitamínový přípravek VitaBtabs obsahuje vitamíny B3, B5, B6, B12 a kyselinu listovou. Vitamíny B jsou prospěšné pro těhotné,…
470 Kč
Přírodní sirup Ferrotortis B je zrojem železa získaného z rostlinných zdrojů. Dále sirup obsahuje vitamíny skupiny B, kyselinu…
545 Kč
Doplněk stravy Mega7 obsahuje za studena lisovaný olej z rakytníku řešetlákového. Obsahuje esenciální mastné kyseliny omega-7, 3,…
1365 Kč
Doplněk stravy fin VitaB12tabs obsahuje velkou dávku vitamínu B12 v aktivní formě, která je rychle vstřebatelná a účinná. Vitamín…
490 Kč

Vitamíny skupiny B jsou pro lidský organismus velmi důležité. Souhrnně jsou označovány jako b-komplex. Patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě a jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu, mají pozitivní vliv na vlasy, pleť, nehty, jsou důležité pro vývoj dítěte v těhotenství. Protože vitamínů skupiny B je mnoho, jejich podrobnější popis, účinky a doporučené dávky naleznete níže, pod seznamem produktů.

Mezi nabízenými produkty naleznete doplňky stravy s komplexem vitamínů B, vitamíny B s dalšími minerály a stopovými prvky, přírodní výtažky z obsahem vitamínů B či multivitamíny.

Přehled vitamínů B:

Vitamín B1 (Thiamin)

 • Je vhodný při chornických průjmech, obecně všech onemocněních zažívacího traktu, poruchách činnosti CNS, onemocnění srdce, Alzheimeru, diabetické neuropatii. Dále také při stresu, sportovních výkonech a stárnutí.
 • Následkem nedostatku může být psychická a svalová únava, nechutenství, pokles tlaku, tachykardie.
 • Jeho vedlejší účinky nejsou známé.
 • Hladinu vitamínu B1 v těle snižují antibiotika, diuretika, perorální antidiabetika a antiepileptika a kofein.
 • Průměrná doporučená denní dávka je 0,6 - 1,4 mg denně.

Vitamín B2 (Riboflavin)

 • Je vhodný při migrénách, akné, svalových křečích, syndromu karpálního tunelu, únavě očí, glaukomu, kataraktě. Dále je také vhodný pro podporu imunitního systému, kvalitních vlasů, kůže, nehtů a sliznic, jako prevence rychlého stárnutí, poruch paměti, vředů. Pozitivní vliv může mít na sportovní výkony, podporu plodnosti, potlačení chuti na alkohol, jaterní nemoci.
 • Projevem nedostatku mohou být suché a fialové rty, cheilóza, suchý rudý jazyk, zánět spojivek atd. Nedostatek byl zaznamená u osob nekonzumujících mléko a mléčné produkty, užívajících hormonální antikoncepci, ve stresu a při poruchách štítné žlázy, u veganů a osob s mentální anorexií
 • Interakce - podporuje využití doplňků stravy obsahujících železo.
 • Průměrná doporučená denní dávka je 0,4 - 1,6 mg denně.

Vitamín B3 (Niacin a niacinamid)

 • Je vhodný při heperlipidemii, migrénách, Meniérově syndromu, Alzheimerově chorobě, hyperkinéze, depresích, cestovních depresích, závislosti na alkoholu, akné, poruchách soustředění, stárnutí, vysokém krevním tlaku, diabetu.
 • Projevem nedostatku může být Neurastenický syndrom, suchost a bledost rtů, nervosvalové bolesti, erytém na dorzu ruky a zátylku, pigmentace, hypertrofie papil jazyka.
 • Tento vitamín není vhodné podávat alergikům, osobám trpícím arytmií a Cronhnovou chorobou, onemocněním žlučníku, dnou, ledvinovými a jaterními problémy a hypotenzí.
 • Interakce - antagonistický efekt s antioxidanty, neměl by být kombinován s vyšším množstvím koenzymu Q10, DHEA, červenými kvasnicemi a statiny.
 • Průměrná doporučená denní dávka u niacinu je 16 mg a u niacinamidu 32 mg denně.

Vitamín B5 (kyselina Pantotenová)

 • Je vhodná na akné, alergie, astma, poruchy pozornosti, autismus, selhávání srdce, syndrom karpálního tunelu, dechovou nedostatečnost, selhávání srdce, celiakii, zánět spojivek a močového měchýře, deprese, sníženou imunitu, Pozitivně může působit na sportovní výkony, šedivění vlasů, bolesti hlavy, hyperaktivitu, hypoglykémii, nespavost, podrážděnost, krevní tlak, sklerózu, svalové křeče, obezitu, PMS, zánět prostaty, stres, stárnutí, syndrom chronické únavy, zánět ústní sliznice a dásní. Často bývá používána i zevně na kožní onemocnění, hlavně spáleniny a ekzémy.
 • Projevy při nedostatku jsou: porucha koordinace, pocit pálení nohou, slabost a vyčerpání, nespavost, deprese, vypadávání vlasů, lámavost nehtů, hyperestezie a parestezie.
 • Tento vitamín, který je hlavní účinnou složkou včelí mateří kašičky mohou konzumovat i těhotné a kojící ženy.
 • Obvykle používaná denní dávka je 5 - 10 mg denně.

Vitamín B6 (Pyridoxin)

 • Pyridoxin je látka nezbytná k dosažení hormonální rovnováhy u žen a je podpůrný prostředek pro imunitu a růst buněk. Působí v přeměně bílkovin a cukrů. Pozitivně ovlivňuje náladu a chování. Je důležitý při kožních onemocněních (lupénka, ekzémy). Pyridoxin podporuje přeměnu látek a krvetvorbu, zabraňuje vzniku nočních svalových křečí, snižuje nepříznivé projevy parkinsonismu a podporuje produkci důležitých hormonů. Je důležitý pro sportovce.
 • Je vhodný v těhotenství a při kojení, konzumaci léků s protikřečovým efektem, vyšších dávkách estrogenů, antidepresiv, cytostatik, při vysokém obsahu tuků ve stravě. Může mít pozitivní vliv na stárnutí, artritidu, diabetech. Je vhodný při chronickém podávání kortikoidů a zvýšené hladině homocysteinu. Při dlouhodobém podávání kortikoidů je zhoršeno využití pyridoxinu a je tedy nutné jeho dodatečný příjem.
 • Projevy při nedostatku jsou: nervozita, nespavost, slabost, změny na kůži jako dermatitida, akné, astma a alergie. Nedostatkem B6 se zvyšuje lámavost nehtů, může vzniknout zánět jazyka, osteoporóza, artritida a ledvinové kameny. Mohou se objevit zažívací obtíže, zvýšená dráždivost, nechutenství, hypochrómní anémie, zánět spojivek, seboroická dermatitida, glositida. Příznaky jsou velmi podobné nedostatku vitamínů B2 a B3.
 • Interakce - vitamín B6 nesmí konzumovat pacienti užívající lék Levodopa. Při konzumaci pyridoxinu krátce před spaním v množství okolo 20 mg denně mohou mít uživatelé velmi "živé" sny.
 • Denní doporučená dávka je 2 mg denně.

Vitamín B7 (Biotin, vitamín H)

 • Nedostatek Biotinu může vyvolat kožní onemocnění a ztrátu vlasů u kojenců a batolat. Nedostatek se může projevit u těhotných žen v prvním trimestru. Navenek nic nemusí být poznat, může se to však projevit vznikem malformací plodu nebo časnými nádorovými onemocněními.

Vitamín B9 (Kyselina listová)

 • Kyselina listová nám ve stravě často velmi chybí. Je obsažena např. v čínském zelí, brokolici, dýni, červené řepě, celozrnných výrobcích, mangu, jahodách, vlašských ořeších, játrech apod. Měla by se podávat společně s vitamínem B12. Je velmi účinná v prevenci PAD, jeho podávání snižuje hladinu homocysteinu. Vstřebatelnost ze stravy je cca 30 - 50 %, zatímco při podávání ve formě vitamínu se vstřebává skoro vše.
 • Je vhodná v těhotenství a při kojení, v období růstu. Při vysoké hladině homocysteinu. Potlačuje chuť na cigarety a alkohol. Užívání se doporučuje při Crohnově chorobě, užívání hormonální antikoncepce, steroidů. Vitamín B9 má význam pro normální růst a vývoj plodu v těhotenství!
 • Projevy při nedostatku jsou: bledost kůže, sliznic a spojivek, parestezie, slabost a únava, záněty v dutině ústní.
 • Upozornění - může nastat alergie až anafylaktický šok při předávkování.
 • Denní doporučená dávka je 200 μg denně. Pro těhotné a kojící je doporučováno 600 - 800 μg denně.

Vitamín B12

 • Vitamín B12 se v potravě nachází vázaný na proteiny. V těle je vytvářen střevní flórou, ale nevstřebává se, proto je nutné jej doplňovat stravou či doplňky. Vstřebatelnost vitamínu je velmi malá, pohybuje se v rozmezí 1-5 % podaného množství. Je vhodné jej užívat v kombinaci s kyselinou listovou a občas také s ostatními vitamíny skupiny B. Je tak dosaženo všestrannějších účinků.
 • Pomáhá při léčbě perniciózní anémie, Alzheimerovy choroby a roztroušené mozkomíšní sklerózy, hučení uší, poruchy činnosti periferních nervů. Je vhodný na krvetvorbu, podporu regenerace trávicího traktu, při celkovém vyčerpání. Podporuje vývoj a uchování kvality činnosti mozkové tkáně.
 • Vitamín B12 je doporučován ženám, které používají dlouhou dobu hormonální antikoncepci.
 • Volně dostupné jsou tablety obsahující 100 - 500 μg vitamínu B12.

Zdroje: Wikipedie, Zdraví a potravní doplňky - RNDr. Petr Fořt, CSc.