Na oči
Doplňky stravy podle působení
- Na hubnutí
- Na kosti a klouby
- Na vlasy, kůži, nehty
- Na imunitu
- Na oči
- Na srdce a cévy
- Paměť a mozek
- Krev a krvetvorba
- Proti stresu
- Zvýšení energie
- Detoxikace
- Zpomalení stárnutí
- Pro ženy
- Na cholesterol
- Trávicí trakt
- Rekonvalescence
- Močové cesty
Poradí vám Markéta Fussová | |
![]() |
606 682 916 |
![]() |
objednavky@fitzona.cz |
![]() |
Vitamínový přípravek Betacaps obsahuje přírodní beta-karoten, který bývá označován jako provitamín A. Přispívá k udržení…
765 Kč |
Vitamínový přípravek NeoEcaps50 obsahuje vitamín E z klíčkového oleje. Tento vitamín přispívá k ochraně buněk před oxidativním…
555 Kč |
Vitamínový přípravek VitaBtabs obsahuje vitamíny B3, B5, B6, B12 a kyselinu listovou. Vitamíny B jsou prospěšné pro těhotné,…
470 Kč |
Doplněk stravy pro lepší zrak fin Visistrong obsahuje extrakt z měsíčku, borůvek, lutein, zeaxantin, vitamín E, C, B6 a B12 a je…
800 Kč |
Doplněk stravy pro lepší zrak fin Visitabs obsahuje extrakt z měsíčku, borůvek a hroznů, lutein, zeaxantin a resveratol. Přírodní…
850 Kč |
Doplněk stravy Pycnogenol Strong obsahuje patentovanou látku Pycnogenol®, získanou z kůry pobřežních borovic. Pxcnogenol je silný…
1605 Kč |
Zdravé oči a dobrý zrak jsou důležité pro každodenní fungování v běžném životě. Je tedy dobré jim věnovat pozornost a zajistit pro oči potřebnou výživu. Vitamíny na zrak mají pozitivní vliv na oči, vidění a posilují je.
Na naše oči a zrak má pozitivní vliv lutein, vitamín A, lecitin, vitamín C, antioxidanty, karotenoidy, vitamíny B a mnoho dalších. Podrobnosti o jednotlivých složkách si můžete přečíst níže.
Co zlepšuje zrak a pečuje o oči?
Lutein
- Karotenoid, který je přirozenou součástí barviva oční duhovky.
- Lutein je na oči doporučován, protože působí jako prevence proti stárnutí zraku, rakoviny tlustého střeva.
- Je obsažen v kapustě, brokolici a špenátu.
Vitamín A
- Jedna z jeho forem, tzv. retinal, je součástí pigmentu v sítnici oka, v jeho světločtivých strukturách. Dopadem světla se struktury podráždí a vzniklý vzruch se nervovými drahami přenese do mozku a my vidíme.
- Nedostatek vitamínu A vede k šerosleposti.
Karotenoidy
- Z některých si náš organismus sám vyrobí vitamín A v takovém množství, které potřebuje. Nehrozí tedy jeho předávkování.
- Nejznámější je beta-karoten.
Antioxidanty
- Vnější prostředí je zdrojem volných radikálů, které mohou ohrozit naše zdraví. Například UV záření a ionizační záření mohou poškodit membrány a proteiny v čočce. Čím jsme starší, tím je poškozených proteinů více a čočka se zakaluje, což může vyústit až v šedý zákal. Antioxidanty napomáhají tělu bránit se proti volným radikálům, mají schopnost je neutralizovat.
- Patří mezi ně vitamín E, vitamín C, karotenoidy, flavonoidy, selen a zinek.
- Vitamín E nalezneme např. v rostlinných tucích, olejích, obilných klíčcích a ořeších.
- Vitamín C najdeme nejčastěji v čerstvé zelenině a ovoci.
- Zinek je stopový prvek, který modifikuje membrány fotoreceptorů sítnice a také slouží jako antioxidant.
Vitamíny B
- Jsou nezbytné pro správnou funkci zrakového nervu. Jejich mírný nedostatek může vést k poškození funkcí nervů, k tzv oční neuropatii.
- Pro zdravé vidění jsou důležité vitamíny B1, B2, B6, B12, niacin, kyselina listová, kyselina pantothenová a biotin.
Lutein, lykopen a zeaxanthin
- Tyto látky patží mezi karotenoidy a mají antioxidační účinky. Chrání zrak před negativními vlivy volných radikálů.
- Lutein a zeaxanthin se vyskytují zejména v buňkách makuly. Zde vytváří ochrannou vrstvu, která je schopna pohlcovat škodlivé modré části spektra světelných paprsků a chrání tak makulu před poškozením UV světlem.
- Nacházejí se v tmavě zelené, červené a žluté zelenině a ovoci. Zrojem je např. špenát, pomeranče, kukuřice, brokolice, rajčata, červené grepy ...
Nenasycené mastné kysliny
- Omega3-nenasycené mastné kyseliny mohou působit na cévy protiskleroticky.
- Nalezneme je např. v olejích z mořských ryb.
Zroje: Zdraví a potravní doplňky - RNDr. Petr Fořt, CSc., Ordinace.cz - Které vitaminy a minerální látky jsou pro zdravý zrak nezbytné?, autorka: Ing. Tereza Burianová CSc., www.ceskyprojektzdravi.cz - Doc. MUDr. L. Kužela, DrSc.